Apple tarafından yeni bir patent başvurusu gerçekleştirildi. Bu patent işlemi zaman damgalarını oluşturabilmek ve doğrulayabilmek için olası sistemi block zincir kullanımına işaret eden bir başvuruydu.

Bu ayın başında ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından belirtilen uygulamada Apple, blockchain teknolojisinin özelliklerine Ortak Anahtar Altyapı (PKI) araçlarına entegre ederek zaman damgalarını doğrulayabilecek bir programı detaylı şekilde aktarıyor.

Bu bahsedilen kullanım davası, bir blok zincirdeki belli bir işleme ait bir parça bağlayabilmeyi ve bu verilerin belirli bir noktada belirlemeyi içermektedir. Eğer bu bilgiler değiştirilebilirse, verilere yapılan değişiklikler detaylı şekilde sunabilen ek işlemler sağlanabilir.

Apple’ın bu başvurusunun sağlanabilmesi için üç ana yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerden biri, bir blok zincir platformu etrafında toplanmıştı.

Oluşturulması planlanan program, her madenci zincir üzerinde gerçekleştirdiği işlemi doğrulayabilmek için eklenen bir sonraki bloğu ile zaman damgası içeren bir blok üretir. Ayrıca Apple’ın “çok denetimli mimari” olarak nitelendirdiği şeyin parçası olarak görülmektedir. Bunun yanı sıra bir baka sistem, blok üretildikten sonra zincire eklenmeden önce zaman damgasını kontrol eder.

Apple, blockchain’in taşıdığı bir merkezi olmayan güvenlik özellikleri  sebebiyle uygulamasında kullanmayı tercih etmiştir.

Belgede yer alan notlar şu şekildedir:

“Herhangi bir parti, blok zincirinde bir süre önce bir düğümü değiştirmeye çalışırsa, değiştirilen bloktan sonra blok için her karma bulmaca çözümü bozulur veya yanlış olur. Her katılımcı, böyle kırık bir blok zincirin kendi blok kopçalarıyla aynı fikirde olmadığını görebilir. Kırık blok zincir bu nedenle düğümler tarafından tanınmaz.”

Zaman damgalarının depolanabilmesi için uygulamada merkezi olamayan bir defterin kullanılması sağlanacak faydanın iki katına çıkması anlamına geliyor. Sadece uygun süre kalıcı olarak kalamaz. Ayrıca kötü niyetli faktörler tek bir düğümün ele geçirilmesi durumunda ağ bozulmadan korunmaktadır.

Kaynak: Coindesk