Çin’de web arama platformları arasına popüler olan Baidu, hizmet olarak “blok zincir” platformunu başlattı.

Baidu tarafından geliştirilen teknolojiye dayanan açık platform “kullanıcı dostu” blok zincir hizmeti sunmaya amaçlıyor.

Firmanın özel web sitesine göre “Baidu Trust” işlemlerin yürütülmesi ve izlenmesine izin sağlar ve dijital para birimi faturalandırma, banka kredi yönetimi, sigorta yönetimi, finansal denetimi ve daha pek çok şeyi içeren farklı kullanım durumları da vardır.

Teknoloji varlık menkul kıymetleştirilmesinde ve borsasında zaten uygulandığını ve “Çin de blok zincir teknolojisini kullanan ilk varlık destekli menkul kıymet borsası ürünlerine” katkıda bulunduğu söyleniyor.

Baidu hareketle birlikte Çin internet konglomera Tencent’i kendi blok takım hizmetleri serisini başlatmayı istiyor.

2017 Nisan da tesadüfen açıklanan şirket “TrustSQL” adı teknolojiyi, dijital varlık yönetimi, kimlik doğrulama ve “ortak ekonomi” sunma teknolojisini diğer hizmetler arasında kullanacağını söyledi.

BaaS platformunu başlatma konusunda belki biraz geride kaldı, Baidu son derece erken bitcoini benimsemiştir. Özellikle 2013 Ekim de web sitelerinin performansını hızını ve güvenliğini arttıran Jiasule hizmeri için bitcoin kullanmayı kabul ettiğini söyledi.

Kaynak: Coindesk

PAYLAŞ
Önceki İçerikKötü Son
Sonraki İçerikBitcoin Fiyatlarındaki Değişim
Sinem Odabaş
Teknolojik yeniliklere ve kripto paralara merak salmış, öğrenme sürecinde olan bilgisayar programcısı