Güney Kore’de bitcoin dâhil olmak üzere dijital para birimleri için düzenleyici çerçeveyi ortaya koyan mevzuat kanun koyucusu Park Yong-jin tarafından getirildi. Dijital para birimini tanımlar, dijital para birimi işlemcilerinin beş sınıflandırmasını sunar, ayrıca gereksinimleri ve yasaklanan faaliyetleri belirtir.

Teknik direktör Yong-jin Kore Demokrat Partisi milletvekili Park Yong-jin geçtiğimiz hafta Electronic Financial Transaction Act için bir değişiklik getirdiğini duyurdu. Inews24, temel amacı, “sağlıklı piyasa düzenini korumak ve kullanıcıları korumak” için sayısal para birimleri için düzenleyici bir çerçeve oluşturmaktır. Business Korea bu değişikliği “Bitcoin Düzenleme Yasası” olarak nitelendiriyor.

“Bitcoinler ve etelyum gibi sanal para birimlerindeki menfaatler arttıkça” sanal para birimlerini satanlara sanal para birimlerinin veya kısıtlamaların net bir şekilde tanımlanmadığı “belirtildi. İlk önce bu yasayı Temmuz ayında uygulamaya koyacağını açıkladı. Business Korea şunu yazdı:

Bitcoin Düzenleme Yasası, öngörülen tartışmalar devam ederken, Eylül ayında Ulusal Meclisin düzenli bir toplantısı için hazırlanıyor.

Güney Kore’de tanıtılan ‘Bitcoin Düzenleme Yasası’ Bu değişiklikle, sanal para birimi, Inews24’ün bildirdiği üzere, “değişim aracı ya da elektronik bir değer deposu” olarak tanımlandı. Aynı zamanda sanal para birimini “gerçek” para biriminden ayırır. Değişiklik, aşağıdaki tanımlarla dijital para birimi işlemcilerinin beş sınıflandırmasını önermektedir.

“Sanal para tüccarları” – dijital para karşılığında mal veya hizmet satanlar.

“Sanal para birimi bayileri” – borsalar gibi sanal para birimleri satan bir pazar.

“Sanal para aracıları” – dijital para satışını aracılık eden veya düzenleyen.

“Sanal para birimi ihraçcıları” – dijital para birimi oluşturup yayınlayan sistemleri sunan ve

“Sanal para yöneticileri” – başkaları için dijital para birimlerini saklayan veya yönetenler.

Gözden geçirilmiş mevzuat, tüm dijital para birimi işlemcilerinin “500 milyon won veya daha fazla sermayeye sahip olmasını ve Finansal Denetim Komisyonunun onayını almasını” gerektiriyor.

Söz konusu değişiklik, müşteri fonlarının müşterileri korumak için sigortalı ayrı bir kuruma veya bir çeşit ödeme garantisine tabi tutulmasını da ekledi.

Mevzuat, kapıdan-kapıya ve çok seviyeli pazarlama planları yoluyla satış ve aracılık gibi birkaç dijital para birimiyle ilgili çeşitli faaliyetleri yasaklar. Ayrıca, piyasa fiyat manipülasyonu ve para aklama gibi dijital para birimleri içeren yasa dışı eylemleri kesinlikle yasaklar. İhlaller, beş yıla kadar hapis veya 50 milyon won’a kadar para cezası verebilir, Business Korea ayrıntılı.