Nomura, Japonyalı finansal holding şirketlerinden biridir. Nomura’nın analistleri, Bitcoin’in fiyat artışının Japonya’nın ekonomik büyümesini arttıracağı yönündedir.

Bloomberg raporuna göre, Yoshiyuki Suimon ve Kazuki Miyamoto adında iki analist Cuma günü Bitcoin’in büyük kazançlardan kaynaklanan “servet etkisi”ülkenin GSYİH‘sını %0.3 oranında artırabileceğini söyledi.

Araştırmacıların tahminlerine göre, Japon yatırımcıların döviz ticaretinden elde ettikleri kazanımlar tüketici harcamalarının 23.2 milyar – 96 milyar Japon Yeni arttırabileceği yönündedir.

Cuma günü Yoshiyuki Suimon’un ekibi tarafından yayınlanan rapora göre:

“Ayrıca, Bitcoin fiyatının yükselişinin 2017’de 4. Çeyrekte yoğunlaşması, 2018’de 1. çeyrekte servet etkisinin gerçekleşmesine neden olabilir ve bu durumda gerçek GSYİH büyümesine potansiyel bir artış bekliyoruz. çeyrek taban yaklaşık yüzde 0,3 puan.”

Ekip, kripto varlıkların değerlerinde bir artışa bağlı olarak tüketici harcamalarındaki artış olarak “zenginlik efekti”ni tanımlayarak, şu sözleri belirtti:

“Japon yatırımcıların gerçekleşmemiş kazançlarının doğrudan tüketim şekillerine geçme ihtimali düşük olsa da, varlık tüketim değerinde meydana gelen artışlar sonucunda kişisel tüketimin güçlendiği yaygın bir bilgi.”

CNBC’nin raporuna göre, Aralık ayı sonunda banknot fiyatının yükselmesine neden olan spekülasyonun gerçekleştiğini Nomura ekibi söyledi. Ayrıca Japonya Merkez Bankası valisi Haruhiko Kuroda’dan bir bildiriyi de onayladı.

Kaynak: Coindesk