Gizli işadamı Renwick Haddow, ABD’nin kötü aktörü tutuklamak üzere hareket etmesi ardından polis tarafından gözaltına alınmıştır.

İngiltere’nin Daily Mail ile birlikte çok sayıda kaynak, Fake’nin başkenti Tangiers’de sahte döviz platformu ile aracılığı ile yatırımcıları 5 milyon dolardan mahrum bıraktığı iddia edilen Haddow’un raporunda bulunduğunu bildirmiştir.

ABD Menkul Kıymetler ve Değişim Komisyonu (SEC) geçen ay Haddow’u menkul dolandırıcılık ile suçlamasının ardından, “Haddow iki şık şirket yarattı ve yatırımcıları yüksek nitelikli yöneticilerin hızlı karlılığa yönlendirdiğine inanmalarını yanlış yönlendirdi.” demiştir.

Bitcoin Store platformuna ve diğer girişimlere para katkısında bulunan ve yabancı hesaplara para aktaran sahtecilik yapan yatırımcılar olduğu söylenmektedir.

SEC‘in New York Bölge Ofisi müdürü Andrew M. Calamari, “Aslında Haddow şirketleri perde arkasından kontrol etti ve karlılıktan uzaktı.” demiştir.

SEC, bu hafta düzenlenecek ikinci yüksek profilli Bitcoin davasıdır. Düzenleyici ayrıca, Rus döviz BTC-e’ye karşı para aklama ile mücadele para cezaları için 110 milyon avro istemektedir. Kurucusu Alexander Vinnik, 12 milyon dolar kişisel para cezası ödemesi için baskı altındadır.