Massachusetts Institute of Technology (MIT), bir pilot projenin parçası olarak 100’den fazla mezununa dijital diplomalar vermek için bitcoin’in blok zincirini kullandı.

MIT, sertifikaların Blockcerts Cüzdan adlı bir uygulama yoluyla yayınlandığını söyledi ve mezunların diplomalarının “doğrulanabilir” ve “değiştirilemez” dijital sürümlerini potansiyel işverenler ve diğerleriyle güvenli bir şekilde paylaşımını gerçekleştirdi.

Bu Bloket tabanlı proje, geçtiğimiz sene Blockcerts açık standardını birlikte geliştiren MIT ve Cambridge, MA tabanlı yazılım şirketi Learning Machine arasındaki ortaklığın çalışmasıdır.

MIT kayıt memuru ve üst düzey yardımcısı Doan Mary Callahan şunları söyledi:

“Başta, ana güdülerimizden biri öğrencileri kendi kimlik belgelerinin küratörü olmaya güçlendirmek oldu.Bu pilot onların kayıtlarının sahiplenilmesini ve güvenli bir şekilde paylaşılabilmesini mümkün kılıyor. “

Learning Machine’in kurucu ortağı ve CEO’su Chris Jagers MIT hakkında şunları söyledi;

“Kurum kaybolsa bile varolan bir biçimde resmi kayıtlar yayınlayan ilk üniversiteler arasındadır.İnsanlar kendi resmi kayıtlarını kullanabilir ve kullanabilir, bu da temel bir kayma” 

Buna göre Blockcerts sistemi, “bitcoin” blok zincirini kullanıyor çünkü hız, maliyet veya kullanım kolaylığı gibi diğer özelliklerin yanı sıra güvenlik önceliği sağlıyor.

Bu diploma bilgileri blokçubukta saklanmazken, sistem MIT’in sertifika için dijital kaydı oluşturduğunu gösteren zaman damgalı bir işlem kullanılmaktadır. Yapılan işlem öğrencinin diplomanın daha sonraki bir tarihte sahipliğini kanıtlamasına yardımcı olur.

Malta’nın Eğitim ve İstihdam Bakanlığı ve Avustralya’nın Melbourne Üniversitesi , teknoloji toplama davasındaki ilgi ile beraber ayrıca Blockcerts’i son zamanlarda akademik sertifikaları da takip etmeye başlamıştı.

Kaynak: Coindesk