2022 yılına kadar beklemek istiyor musunuz?

2017’de odaklanmaya varılan konuların çoğu vizyon ayarı, uzun vadeli projeler ve kripto para birimlerinde çatlamaya sebep oldu. Aynı zamanda CrytoKitties, şirin ve eğlenceli fakat sınırlı fayda sağlayan 2017 blockchain kullanımının bir yıldızı.

Teknoloji ve sosyal etki sebebiyle topluluğa katılan zorlayıcı bir vizyon olarak, bu ekosistemi 2022-2024 yılına kadar sürdürmek için hiçbir yere yakın olmayan, anlamlı üretim uygulamalarının öngörülmesi gereklidir.

2018 için sorular daha somut hale geliyor. Gerçek maliyet tasarrufunu nasıl sağlıyoruz? Geliri arttırmak mı riski azaltmak mı istiyorsunuz?

Isırık Boyutunda Başarı

İlk olarak, tüm blok zinciri ekosistemini daha kullanılabilir, daha gerçekci, daha iyi daha basit yapmamız gerekiyor!

Bu teknoloji liderliğindeki topluluk olduğu için, blok zinciri tartışmaları daha basit değil de daha karmaşık hale geliyor.

Hızlı kazanma ve basit kullanım örnekleri sayesinde, kuruluşları araştırma ve eylem haline getirme olanağı vardır.

Halihazırda bol bol kullanım kutusu listesi var fakat işlem yapılabilirlik sağlanamıyor. Eğitim deneyim ve teknoloji temelleri olmaksızın “başarılı bir şey satmaya” devam ne kadar edilebilir?

Firma bu şekilde düşünerek süreci değiştirmeye yardımcı oluyor; “3-6 ayda varolan blok zincir teknolojisini kullanarak ne gibi yararlar getirebilirim?”

Bu basit, hızlı kazanılmış kullanım örneklerine sahip değiliz ancak 2018 değeri olabileceğine inandığımız dört desen tespit edildi;

  • Blok zinciri öğrenirken dijital depolama maliyetlerini düşürün
  • Kayıtlı verilerin güvenilirliğini ve kullanılabilirliğini artırın
  • Yeni nesil iş süreci yönetimi ve entegrasyonu
  • Ödemeleri hızlandırın ve azaltın.

Bu listenin amacı, blok zincirinin temel değerlerini mevcut teknolojiyi ve gerçek kurumsal ihtiyaçları birleştirmektir. Listedeki ilk örnek güzel bir örnek. Hiç kimse depolama alanının vizyoner olduğunu söyleyebilir, ucuz olsa da verilerin sürekli genişlemesi daha iyi çözümler gerektirir.

Sia, Storj ve diğerleri ile blockchaine pratik bir yararı olan AWS’den maliyetlerinizi azaltabilirsiniz.

Başka bir hız kazanma örneği ise,Northern Trust tarafından geliştirilen özel sermaye yönetimi blok zinciridir. Çözümünde şirket, blok zincir kullanarak güvenilir verilerin nasıl kullanılacağına baktı. Blokaj kaldıracı, denetim ve uyumluluk için artan şeffaflık ile birlikte maliyetlerin azaltılmasına ve işlem süresine dönüştü.

Kontrolü Bırakmak

Kullanım örneklerini basitleştirmenin yanı sıra, herkes blockchainin faydalarını istiyor ancak rekabet ve kontrol endişeleri sebebiyle girme konusunda tereddüt yaşıyorlar.

Tabi bunlar geçerli endişeler ve bu sorunları bitcoin topluluğunda da gördük. Endişeleri doğrudan blok zincirler ortadan kaldıramayacağımıza göre,daha iyi bir yol takip edecek bir dizi kalıp oluşturulmalı.

Örneğin, iş ağı modellerinin basit bir hiyerarşisine bir göz atın:

  • Herkese açık veriler + Kendi Organizasyon + tüketici
  • Baskın kökenli veya bitiş noktası olan dikey değer zinciri
  • Tamamlayıcı Mülkiyet Verileri / Sözleşmeler / SLA’lar + Kendi Org + tüketici
  • Tamamlayıcı Mülkiyet Verileri / Sözleşmeler / SLA + Kendi Kuruluşu +
  • Mülkiyet Verileri / Sözleşmeler
  • İttifaklar, konsorsiyumlar ve doğrudan ilişkiler yoluyla rakipler

En üstte yer alan model en az sayıda doğrudan katılımcıyı bulundurmaya başlamak için en kolay yol, aynı zamanda doğrudan rakipleriniz olduğu için en zor olanı.

Modellerin her biri bir örnek veriyor.Kamu verileri, uçuş kalkış saatleri olsun veya bir hükümet teşebbüsünden olsun, ilk modelin anahtarıdır. İkincisinin, baskın bir organizasyonun bir iş ağı içinde değişikliği süreceği veya önleyebileceği birçok örnek (Tencent, Daimler, Cargill, Bloomberg vs.) vardır.

Üçüncü ve dördüncü örnek kesintilerle ilgilidir. Hem kaçınarak hem de bir müşterinin deneyimini iyileştirmek için yeni kombinasyonlar oluşturmalıdır. Son olarak, bazı yeni standartlar yaratmaya çalışan doğrudan rakiplerin doğrudan birleşimi var.

Bu günlerde çok sayıda blok zincirinde olduğu gibi, bu modeller sadece başlangıçtır.

Düşüncelerinizi ön plana çıkarın, blok zincir hazırlık itirazlarını en aza indirmek ve gerçek bir blokaj projesi oluşturmanın somutlarına ve civatalarına erişmek için düşüncelerinizi kılavuz olarak kullanmaktan çekinmeyin. Bu kalıpları belirli senaryolarla geliştirerek onları daha da kullanılabilir hale getirmeye çalışıyoruz.

Blok zincir kullanarak daha iyi bir dünya görebiliriz. Daha basit, daha pratik, kullanım örnekleri oluşturma üzerine odaklanarak daha hızlı ulaşım sağlanabilir.

Kaynak: Coindesk