Perakende devleri Walmart ve JD.com, gıda güvenliği ve izlenebilirlik üzerine yoğunlaşan Çin’de yeni bir blokaj çalışmasına destek veren birkaç şirket arasındadır. E-Ticaret Teknolojileri ve IBM için Tsinghua Üniversitesi Ulusal Mühendislik Laboratuvarı’nın yanı sıra dört taraf, dünyanın en kalabalık ülkesinde gıda tedarik zinciri boyunca işletmeleri birbirine bağlamayı amaçlayan Blockchain Gıda Güvenliği İttifakı’nı yarattı.

Açıklamalara göre, fikir, gerçek zamanlı olarak bu bilgiyi kaydetmek için teknolojik bir temel oluşturan blok zincirle “tarafların arasında yiyeceklerin menşei, güvenliği ve özgünlüğü hakkında verileri toplamak için standartlara dayalı bir yöntem” geliştirmektir.

Walmart için bu çaba gıda tedarik zinciri alanında önceki çalışmalarının genişlemesini temsil ediyor. Perakendeci, Ekim 2016’da, şirketin bu yılın başlarında bir sunum sırasında “çok cesaret verici” bir süreç olan domuz eti ürünlerini izlemek için Tsinghua ve IBM ile birlikte çalıştığını açıkladı .

“Geliştirilmiş gıda güvenliği için küresel bir savunma kaynağı olan Walmart, IBM, Tsinghua Üniversitesi, JD ve gıda tedarik zinciri boyunca diğerleri ile olan çalışmalarımızı derinleştirmek için sabırsızlanıyor: İşbirliği, standardizasyon ve yeni ve yenilikçi teknolojilerin benimsenmesiyle, izlenebilirlik ve şeffaflık ve küresel gıda sisteminin herkes için güvenli kalmasını sağlayın.”

JD.com dahil – bir işletmeden-tüketiciye e-ticaret platformu iddia Eylül itibariyle 200 milyondan fazla kullanıcılarını Çin’de genel ayak izi verilen kayda değer bir tanesidir. JD.com’un önümüzdeki birkaç yıl içinde milyarlarca dolarlık yiyecek ithal etmek istediğini bildiren teori, takip etmek için geniş bir ürün envanteri oluşturuyordu.

“Dünyada ve özellikle Çin’de tüketiciler giderek gıdalarının nasıl kaynaklandığını bilmek istiyor ve JD, eksiksiz şeffaflığı sağlamak için teknolojiyi kullanmaya adamıyor.”

Kaynak: Coindesk