Gelişmekte olan kripto piyasasından şu ana kadar muhtemel olarak görülen en büyük düzeltmelerden biri, 2009 ile Bitcoin’in gelişi ile gerçekleşti. Bitcoin’in gelişi ile oluşan başlangıç sınıfının toplam değeri cuma günü milyarlarca dolar kazandı.

Basın saatine veda ederden Bitcoin’in fiyatı 1,30 dolar civarındaydı ve diğer tüm kripto para birimlerinin toplam değeri, bu hafta başında 650 milyar olarlık zamandan %30 daha fazla düşüş yaşadı.

Pazar tatil hediyeleri almak için mi satılıyor? Pazarın kötü bankacıları mı iş yerinde? Bu iki sebepten dolayı kripto pazarlarında düşüş yaşanıyor olabilir.

Bir sürü piyasa kaynağı bulunsa da veriler tartışılmaz: Bitcoin fiyatı 5.000 dolar gerileyerek 11.000 dolardan aşağı kadar düştü Birçok kripto para biriminde buna benzer düşüş eğilimleri gerçekleşti. Düşüş gününün işlem yüzdesi %30 ila %40 arasında yer almaktadır.

Bitcoin fiyatı geçtiğimiz 19,783 dolar seviyesindeki pazar sonrasında 10,800 dolara kadar geriledi.

Bitcoin’in Meydana Getirdikleri

Günümüzde düşüş eğilimin yaşanması, 15.000 doları aşan bir açılış sonrasında düşüş eğilimi yaşayan en tanınmış varlık Bitcoin oldu.

Yaşanan gerilemelerin de değerlendirilmesi gerekmektedir. Örneğin; ABD Menkul Kıymetler tarafından yapılan açıklama öncesinde neredeyse eski değerine geri döndü. Futures ürünleri sayesinde Bitcoin maruz kalma tekliflerinde bulunacak.

Bunun yanı sıra, tarihli şekilde belirtilen grafikte görüldüğü üzere düzelmeler boyut ile de ilgilidir.

Pazar Takibi

Başka yerlerde de önemli kriptokrasiden kaçınılmadığı gözlemlenmektedir.

CoinMarketCap verilerine göre, işlem hacmi bakımından neredeyse tüm ilk 100 dijital para biriminin toplam pazar payında %30’u aşan düşüş meydana geldi.

İstisnalar bu %30’luk oranı olumlu yönde etkiledi. Agoras Token ve SuperNet adlı az bilinen paralar bu oran içerisinde yer aldı.

 

Son haftalarda yukarı yönde dalgalanmalar yaşayan kripto paralar bile düşüş yaşadı.

Ripple’ın XRP’si son haftalarda %400’ün üzerinde arttı. Bu sırada neredeyse %40’a düşüş yaşadı.

Litecoin’in geçtiğimiz yıllarda, enflasyonu üst sınırlara ulaştığı sırada 300 doların altına düştüğü gözlemlendi.

Futures Devam Ediyor

Bitcoin vadeli piyasalardaki hareketin çarpışma ile çakışması dikkat çekiciydi.

Bitcoin vadeli ürünleri önceden listeleyen ABD Menkul Kıymet olan Cboe ve CME’den geciken verilerin önümüzdeki üç çeyrek sırasında bitecek olan tüm sözleşmelerin işlem gününde %20 üzerinde düştüğü gözlemleniyor.

Ocak ayında CME grubu, sona eren sözleşme ile Bitcoin’i 12.265 dolar ulaştırdı.

Şu an her iki kripto alternatif için de talep azalmış bulunmaktadır.

Kaynak: Coindesk