2017 yılı içerisinde Çin’de yapılmış olan en önemli konferans olan Çin Komünist Partisi 19. Ulusal Kongresi 24 Ekim tarihinde sona ermiştir. Konferansın son bulmasıyla bazı geçici düzenlemeler ve politikalar da iptal edilmiştir. Düzenlemeler arasında, Bitcoin ticaretinin Çin’de kapatılması bir tane olabilir.

28 Ekim tarihinde, yeni şifreleme ticaret platformu olan ZB.com, bütün ticaret işlevlerinin 1 Kasım tarihinden sonra kullanıma sunulacağını açıklamıştır. Kullanıcılar hesaplara kayıt yapabilir ve para yatırabilirler.

Platform, Çin’de olanlarda dahil olmak üzere bütün dünyadaki insanların platformda alışveriş yapabileceğini ve ticaret yapabileceğini iddia etmektedir. Web sitesinin dilleri İngilizce ve Çincedir. Bununla birlikte, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine karşın düzenlemenin geçersiz olduğunu belirtmek açısından çok erkendir. Çin hükümetinin platformun arkasında olduğunu söyleyen insanlarda bulunmaktadır.

Hiç kimse 1 Kasım tarihinden sonra ne olacağını bilmiyor. Çinli Bitcoin yatırımcılarının daha iyi bir şekilde çalışması iyi haberdir. Bitcoin ticaret platformlarının Çin’de kapatılmasından sonra, insanlar Alibaba Group, Wechat Sohbet Grubu ve QQ sohbet grubuna ait olan eBay’in Çin versiyonu olan Taobao aracılığıyla Bitcoin ticaretini başlatmıştır. Çinli Bitcoin tüccarları arasında çevrimdışı esnaflar popüler hale gelmiştir.

Kaynak: Cointelegraph