Çin 2018 de dünyayı tekrar şaşırtacak ve kripto dünyasını değiştirebileceği tahmin ediliyor.

2018’de Çin merkezi bir banka da dijital para birimini (CBDC) başlatan ilk büyük ülke olacağına ve Çinli firmaların geliştirdiği blok zincir çözümü ile perakende ve lojistik alanında büyük çaplı blockchain uygulaması görülebilir. Şimdi bazı tahminleri inceleyelim;

Çin CBDC

2017 Eylül ayında kripto alışverişi Çin’de yasaklanmasına rağmen, ülke her zaman merkez bankasının dijital para birimine ve blok zincirine karşı olumlu bir hal takınarak, aktif olarak ilgili çalışmaları sürdürdü.

Örneğin, 2016 Şubatta Çin Halk Bankası (PBOC) Başkanı Bay Zhou Xiaochun, bir röportajında Çin hükümetinin CDBC’yi uzun bir süre için kabul ettiğini ve araştırmalar yapıldığını söylemişti. 27 Aralığında ise blok zincir “Ulusal Bilişim İçin Birinci Beş Yıllık Plan” yazılmıştır. Hükümet blok zincirinin değerini doğruladı ve o zamandan beri ulusal bilim ve teknoloji stratejileri yükseldi.

Teknik olarak, Çin il CBDC’yi piyasaya sürmeye hazır, fakat PBOC hem 2014 yılında hem dijital para birimi sunumunu ve bu tür teknolojilerin piyasaya sürülmesini desteklemek için ihtiyaç duyulan işletme çerçevesini incelemek için özel bir dijital para birimi araştırma grubu oluşturdu.

2017 Ocakta Çin merkez bankası dijital not değişim platformunu başarıyla test etti.

Tsinghua Financial Review gazetesinde yayınlanan bir makaleye göre, Endüstriyel ve Ticari Bank of China, Bank of China, WeBank, Shanghai Pudong Kalkınma Bankası ve Bank of Hangzhou gibi ticari bankalar arasında nota alışverişi yapmak için bir dijital para birimi kullanıyorlardı.

Merkez Bankası Dijital Para Birimi Araştırma Enstitüsü temmuz ayında resmen PBOC içinde ayrı bir birim olarak faaliyet göstermeye başladı.

Stratejik bir oyun

Çin CBDC’nin piyasaya sürülmesi stratejik olarak, Çin’in Avrasya Ekonomik Birliği, Çin, Japonya, Güney Kore Serbest Ticaret Bölgesi ve diğer alanlarla olan uluslararası işbirliğinin entegre ve bir yükseltmesi olan Bant ve Yol Girişimi ile uyumludur.

Çin’in jeopolitik avantajlarını kullanmasını sağlar ve işbirliği içinde önemlidir.

Dijital para birimleri ile yapılan işlemler daha verimli ve kullanışlıdırlar. Üçüncü taraf mutabakatını ve otomatik ödeme uygulamasını ortadan kaldırarak ödeme maliyetlerini ve hata oranlarını azaltır. Diğer ilkelerin RMB ile işlemler arası ödeme yapma şansını arttırmakta ve böylece likidite artmakta ve RMB’yi uluslararasılaştırmakta.

Çin CBDC’ye risk yönetimi açısından bakıldığında, öncelik olarak risk ve kamu beklentilerini yönetmek için bir pilot program başlatılabilir. CBDC, bankalar arası işlemler için bankalarla sınırlı kalabilir, böylece mevcut döviz ve sermaye kontrolleri hala radikal değişiklikler olmadan kullanılabilir.

RMB kağıt notlarının veya metal paraların kaldırılması ve finansal istikrarsızlığa yol açması endişesini de ortadan kaldırıyor. Genel kamuoyu ve ticaret dünyasının,teknolojiyi anlaması ve ilişkili uygulamaların geliştirilmesi için daha çok zaman ihtiyaç vardır.

İş Geliştirme

Perakende ve lojistik firmalarında yüksek profilli blokaj teknolojileri uygulamalarını da görebiliriz.

VeChain gibi kuruluşlar Çin devler kuruluşunun aracılığıyla yurtdışından ithal edilen kırmızı şarabı takip edip yönettiği ilk ticari blok platformunu da başlattı. Müşteriler, üreticiler, lojistik firmaları ve distribütörler tarafından blok zincir yoluyla paylaşılan bilgilere ulaşmak için şarap şişelerine bağlı loT etiketlerini taramak için cep telefonlarını kullanabilirler.

Müşterilere yeni deneyimler kazandırmak, sahteciliğe karşı koymak küresel lüks markalar, otomobiller ve şarap üreticilerinin Çinde geliştirilen blok zincir ve loT teknolojilerini kullandıklarını da göreceğiz.

Geçen yıl önemli bir Çinli İnternet firması blokaj laboratuarı kurdu. 2018 de B2C, B2B, lojistik ve finansal iş birimlerini, tedarikçileri ve iş ortaklarıyla veri paylaşacak şekilde entegre edecek blockchain platformu başlatmayı düşünüyor.

Kaynak: Coindesk