Çin Halk Bankası’nın vali yardımcısı Pan Gongsheng, ülkedeki düzenleyicilerin yerli şifreli değişim değişimlerine karşı doğru kararını aldığını söyledi. Hafta sonu Şanghay’da düzenlenen bir finansal kitap ödül olayında konuşan merkez bankası yetkilisi, düzenleyiciler yerel pazara sunumdan kaynaklanan kriptokrasi alışverişlerini durdurmadığı takdirde senaryoyu ” korkutmak” için söyledi.

Gongsheng şunları söyledi;

“Birkaç ay önce bit eşofmanlarını kapatmadıysak ve ilk para tekliflerini [ICOs] çökertmediysek ve dünyanın bit yuvarlanma işlemlerinin ve finansman faaliyetlerinin yüzde 80’inden fazlası hala gerçekleşmekte ise, geri kalan durum Çin’dir Ocak, bugünkü gibi ne olurdu? “

Bitcoin spekülasyonunun finansal pazarda sorun yarattığını söylemeye devam etti ve bu bit eşin, 1600’lerde “lale mani” si ve nokta-com çöküşü gibi patlamayı bekleyen bir baloncuk.

İngiliz ekonomist John Maynard Keynes’in altını çizen Gongsheng, “Yapabileceğimiz tek şey var – nehrin kıyısından izleyebileceğimiz bir şey var.”

Bir gün “bitcoin’in cesedi önünüzde yüzüyor” diyeceksiniz.

Yetkilinin yorumları, Ekim ayında yerel ICO’lar konusundaki son hükümet darbesini desteklediğini söyleyen merkez bankası danışmanı Sheng Songcheng’in görüşlerini de yineledi.

“Çin’deki ICO’ların yasaklanması ve yatırımcılara yapılacak geri ödemelerin yapılması gerektiği konusunda hemfikirim, benim adıma bu eylemler büyük oranda riskleri önleme ve yatırımcıların çıkarlarını koruma amacını taşıyor ve ticareti daha da düzenleme fırsatı buluyor. Sanal para birimleridir. “

Çin , ICO’ları Eylül ayı başlarında yasakladı ve ertesi hafta ülkenin şifre bozulma alışverişi de düzenleyici baskı nedeniyle kapatılacaklarını açıkladı.

Kaynak: Coindesk