Nvidia GPU üreticisi, yazılım lisans anlaşmasını kripto para birimlerini çıkarmadıkları sürece ürünlerinin veri merkezleri tarafından kullanımı sınırlandırılacak.

Firmanın lisans sözleşmesine yapılan bir güncelleme, bilgisayarların GeForce veya Titan yongaları ile çalışmasına izin veren sürücülerin, “blok zinciri işleme” görevleri için kullanılmadıkça veri merkezlerinde kullanılamayacaklarını belirtti.

“Datacenter Dağıtımı Yok [Yazılım] bir veri merkezinde gerçek zamanlı blok zincirleme işlemine izin verilmesi dışında, veri merkezi kurulumu için lisanslı değildir.”

Daha yaygın olarak kullanılan “madencilik” teriminin ya da yeni işlemlerin bir blok zincirine eklenmesiyle enerji yoğun seviyeye ulaşıyor. Nvidia’nın grafik kartı ürünleri rakip yonga üreticisi AMD den gelen ürünlerle birlikte daha önce bildirildiği üzere son aylarda madenciler tarafından büyük ilgi gördü.

2017 yılının ikinci çeyreğinde Nvidia 2.23 milyar $ gelir kaybetti. Yonga üreticileri için talebin artması önemliydi.  Bu firmanın karından 280 milyon $ dan fazla kazanç elde ettiğini o zaman diliminde görülmüştü.

İstihbarat testleri gibi diğer veri merkezi uygulamaları için üreticilerin izni olmaksızın şirketlerin Nvidia’nın daha pahalı işletme düzeyindeki ürünlerinden faydalanması gerekiyor. Fiyat aralığı önemlidir. GeForce kartı 700$ aralığında iken kurumsal düzeyde ürün olan Tesla V100, 10.000 dolar gibi bir miktarla çalışır.

The Register’a göre, Nvidia sözcüsü GeForce ve Titan GPU’larının büyük firmalar için sürekli çalışan bir veri merkezinde kullanılmak yerine bireysel müşteriler için tasarlandığını söyledi.

Kaynak: Coindesk