Güney Koreli bir alışveriş merkezi, madencilik kriptolarından tüccarları yasakladı. Tüccarlar genellikle bitcoin ve ethereum madencilerini hedef olarak alıyorlardı. Onlar elektrik ücretlerini de esas konu olarak gösterdiler. Birçok kriptocurrency madencisi çeşitli madencilik faaliyetlerini yürütmek için Yongsan Elektronik Marketini kullandığı da görülmektedir. Kore Günlük Ekonomi Gazetesi’ndeki habere göre, Yongsan Elektronik Marketi yangın çıkarmaları konusunda endişeliler.

Habere Göre, “Yangın endişeleri olduğu kadar güç tüketimi ve oda sıcaklığında artış olmasından dolayı, sanal alışveriş merkezlerinde PC’ler (kazıcılar) çalıştıran tüccarlara, Güney Koreli Alışveriş Merkezinde, bitcoin madenciliğinin alışveriş merkezinde artmasını yasakladı.”

Aynı zamanda Pazar yönetimi, tüccarların faturalarında elektrik maliyetlerinin artacağını da söyledi. Alışveriş merkezi temsilcileri o konumdaki tüm yer altı faaliyetlerini çökertme konusunda hazır olarak görülüyorlardı. Yapılan haberde aynı zamanda, madencilerin konutu ele geçirmelerinden sonra iklimlendirmenin de iyi bir şekilde çalışmadığı belirtildi.

Güney Koreli Madencilerin Altına Hücumu

Güney Kore’de genel olarak altın madenciliği yapıldığı görülüyor. Alışveriş merkezlerinde çeşitli madencilik faaliyetleri yapıldığı mırıldanılıyor. Bunun sebebi ise, -Amerikan bit pazarı piyasası gibi-, satıcılar pazar içerisinde oda ve alan kiralamaktadırlar. Bir kere bu alana sahip olduktan sonra, madenci işletmeleri kurulmakta ve madencilik işlemleri süreci başlatılmaktadır. Son zamanlarda bunun için bir öfke oluşmaktadır.

Yongsan Elektronik Marketi, kiracıya bir mektup/bildiri gönderdi ve madenciliği durdurmasını söyledi. Bunun kurallara aykırı olduğunu belirttiler. Mektupta/Bildiride belirtilen:

“Madencilik makinesi çalıştırıldığı sırada, önemli miktarda bir enerji tüketilir. Sonuç olarak, elektrik ücretlerinin alışveriş bölgelerinde keskin bir şekilde artış olması (yüksek miktarda vergi nedeni ile), tüm tüccarlardaki maliyet yükünü artırmaktadır.”

Birçok Madenci Titizlikle Madencilik Yapıyor

Haberin belirttiğine göre birçok madenci aynı anda çalıştığında çok fazla enerji tüketimi meydana geliyor. Görünüşe göre sadece bir şirketten 100 madenci yeni bitcoin ve ethereum üretmek için saatlerce çalışıyor.