İran’ın Siber Yüksek Kurulu (HDK), uyarılarla “bitcoin’i” karşıladığını açıkladı. İran’ın Financial Tribune gazetesine göre , ülkenin siber otoritesinin sekreteri Abolhassan Firouzabadi şunları söyledi:

“Bitcoin hoş geldiniz, ancak bit eşi ve diğer dijital para birimlerine ilişkin yönetmeliklere sahip olmalıyız kuralları takip etmeniz şart”.

Bu zamana kadar İran’da kripto para birimleri için herhangi bir düzenlemeye rastlanmamış olmasına rağmen, bitcoin ödemelerde, ticarette, madencilikte ve çeşitli diğer işletmelerde kullanılmaktadır.

HCC sekreteri uyardı:

“Merkez bankası ile ilgili kuruluşların işbirliğiyle kriptokurunikasyon arzına ilişkin denetim ve denetim mekanizmaları yürürlüğe girdi ancak halk, talep tarafındaki riskleri ve tehlikelerinin farkında olmalıdır.”

Yetkili, merkez bankasında bitcoin konusunda net bir tavır sergilemesine karşın, bunun kısa sürede netleşeceğini bildirdi.

Firouzabadi, son zamanlarda gerçekleşen fiyat artışlarından sonra , Merkez Bankası’nın ve İran’ın merkez bankasının dijital para birimleri çalışmasında zaten işbirliği yaptığını ve bu sürecin devam edeceğini belirtti. Sadece iki hafta önce İran Merkez Bankası’nın yeni teknolojiler müdür yardımcısı Naser Hakimi, “Bitcoin” yatırımcılarına, sermayelerini riske attığına dikkat çekerek, “Bitcoin” ve diğer kripto para birimlerini çevreleyen “belirsizlik” konusunda halkı uyardı.

Kaynak: Coindesk