Kripto paranın meşruluğunu Mısır’ın en yüksek İslamcı din lideri tartışmaya sunuyor.

Baş Müftü Shawki Allam, 1 Ocak’ta MısırToday’e göre faaliyetle alakalı risk sebebiyle kripto para ticaretinin İslam dini hukuk alanında yasaklandığını belirtti.

Shawki Allam yorumları İslam dini hukukun bir yorumlaması olan fetva şeklinde yayınladı. Fetva yasal olarak bağlayıcı olmasa da üst düzey bir yasal görüş olarak kabul edilir ve belki de onu dinsel kanunlar altında kriptokrasi ticaretini yasaklamak için Müslüman dünyasındaki en üst düzey dini liderlerden biri olarak belirtildi.

Ticaret dalgalanmasının yanı sıra Shawki Allam vergi kaçakçılığı, kara para aklama, dolandırıcılık ve teröriste finansman sağlanması gibi olaylar yasal sistemi zayıflatabileceğini söyledi.

Geçen ay New York’ta bir kadın şifreli para birimlerini kullanarak ISIS teröristlerine maddi destek verdiği iddia edildi.

Mısır her ne kadar kripto pazarının yeni bir aşamasında olmasına rağmen, Shawki Allam’dan gelen yorumlar laik hükümet organları tarafından yapılan yorumlara benzer yorumlarda bulundu.

“Mısır bankacılık sisteminin istikrarı için, bankalar sadece resmi para birimlerini ele alıyor ve asla hiçbir sanal para ile uğraşamıyor.”

Kaynak: Coindesk