Ülkenin finans regülatörünün kuralları ile İsrail’deki Bitcoin ticaret şirketleri karşılaşabilir.

Shmuel Hauser, İsrail Menkul Kıymetler Otoritesi (ISA) Başkanıdır. Reuters’e göre Hauser, dün gerçekleştirilen bir konferansta, önümüzdeki hafta geniş katılımı olan herhangi bir şirketin yasaklanmasını isteyen ISA yönetim kuruluna bir öneride bulunacağını belirtti.

Hauser haber ajansına şu sözleri söyledi:

“Bir şirketimiz varsa ve asıl işi dijital para birimleriyse, buna izin vermeyeceğiz, eğer önceden listelendiyse, ticareti askıya alınacak.”

Hauset’ın söylediklerine göre, eğer bir firma onaylanırsa, iç ticaret borsasında yeni yasalara uyma zorunluğu olmadan kamuya kamuya açık bir duruşma gerçekleştirebilir.

Bu hareket,  Ağustos ayında ISA’nın dijital para tekliflerini düzenleyen yasalara (ICO) saptamaya karar vermesinin takibi olarak gerçekleştiği düşünülmektedir. Kuruluş Aralık ayından önce, o tarihlerde bir rapor yayınlamayı planladığını bildirdi.

Bu düzenleme önerisi, halka açık olan firmaların hisse senedindeki yüksek fiyatları ve kripto kaynak ile ilişkisi pazar eğilimine tepki olduğu da düşünülmektedir.

En az bir kamu şirketi, REuters’ın tesipiti gibi, Blockchain Mining (BLCM.TA), nadencilik altınından kripto para birimine geçeceğinin açıklamasından bir kaç ay sonra stok fiyatın %5,000 arttığı gözlemlendi. Böylelikle, firma bunun sonrasında haber kaynaklarından elde edilen bilgilere göre, Pazar günü Doğal Kaynaklar adını değiştirdi.

22 Aralık tarihinde Hauser’in yorumlarına göre, pazar en büyük tek günlü düzeltmeyi gözlemledi, kriptokeasitenin uçucu bir pazarını takip etmektedir. Kripto sistemin piyasa değeri ilk olarak geçtiğimiz haftanın en yüksek seviyesi yaklaşık %30 düşüş ile 418 milyar dolar seviyesine düşüş gerçekleştirdi. Ancak basın saatinde 500 milyar doları aşarak 584 milyar dolar seviyede konumlandı.

Kaynak: Coindesk