Lübnan Merkez Bankası Banque du Liban (BDL) Başkanı Riad Salameh, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin yasaklanması gereken ”düzenlenmemiş” olduklarını iddia etti. Bununla birlikte, kripto para birimlerinin ulusal para birimleri olarak etkisiz olacağını söylemiştir. Çünkü, bunlar sadece ”emtialardır.”

Riad Salameh, 2010 Ekim ayında 7. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Lübnan Forumunun açılış törende katılımcılara, BDL’nin kripto para  birimlerinin Lübnan’da kullanımının yasaklanması ve emtialara benzer özelliklerinden dolayı yapmış olduğu açıklamalarda, bunun yanı sıra paranın sayısallaştırılacağını belirtmiştir.

“Bu [Bitcoin] para birimleri değil, fiyatları haklı çıkarmadan yükselen ve düşen bir emtia. BDL bu nedenle Lübnan pazarında bu para biriminin kullanılmasını yasaklamıştır. Elektronik para biriminin Ancak BDL, bu adımları atmadan önce gerekli düzenlemeleri yapmalı ve sib- rum suçlarından korunma sistemi geliştirmelidir ” demiştir.

Lübnan Kendi Kripto Para Birimlerini Oluşturdu

Salameh, merkez bankasının kendi kripto para birimini sunma planını açıklamıştır. Fakat, dövizin Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin arkasında bulunan Blockchain teknolojisine dayalı olup olmayacağını açıklamamıştır. BDL’nin, diğer ülkelerde yapılmış olduğu gibi, Lübnan’da merkezi bir kripto para birimi oluşturmak amacıyla diğer teknolojileri kullanması mümkündür.

İsviçre gibi bağımsız ülkeler, kendi kripto paralarını oluşturmada diğer teknolojilerden nasıl fayda sağlanacağını incelemektedir. Çin gibi diğer ülkeler kendi kripto para birimleri açısından Blockchain teknolojisini kullanmanın nasıl yararlı olacağını incelemektedir.

Salameh, merkez bankasının kripto para birimini ne zaman başlatacağına dair bir zaman belirtmemiştir. Kripto paranın ”önümüzdeki birkaç yıl içinde satışa sunulacağını” iddialarında bulunmuştur.

Kaynak: Cointelegraph