Kripto para piyasası hakkında Hint hükümetinin şüpheleri ikiye katlandı.

Yapılan yeni açıklamada 209 Aralık tarihli Maliye Hindistan Bakanlığı bu zamana kadar bitcoin, blockchain ticareti risklerine karşı kullanıcıları uyardı. Bu yıl üst düzey düzenleyiciler arasında kaygı seviyesinin arttığını işaret ediyor. Hindistan hükümetinden üçüncü uyarıda geldi.

“Ponzi Şemaları”

Bu gibi uyarılar 2017 yılı başlarında ve Aralık ayında yayınlandı. Maliye Bakanı tarafından yapılan yeni açıklamada, hükümetin farklı kripto para birimleri fiyatlarının dünya çapındaki hızlı yükselişine tepkisi gösteriliyor.

“Dolayısıyla, bitcoin fiyatı ve diğerleri tamamen spekülasyonla sonuçlanıyor. Fiyatlarda patlama ve oynaklık var. Ponzi planlarında görülen türde bir yatırım balonu riski var. Ponzi düzenlemeleri dikkatli olmaya ve son derece temkinli davranmaya çağırıyor.”

Bakanlığın bu açıklaması Hindistan’ın herhangi bir gizlilik bilgisini, herhangi bir kripto para değişim yetkilendirmesi için ülkede lisans çıkmadığını belirtti. Bu sebeple kullanıcılar kripto para yatırımlarındaki mali, operasyonel, hukuksal ve güvenlikle ilgili riskleri kendileri üstlenecek.

Böyle bir not doğrudan CoinMarkerCap verilleri olarak Hindistan’da kripto para birimleri, mevcut tüccarlar ile Koinex’i 24 saat içinde daha görünür bir değişime uğratarak 115 milyon $ değerine getirdi.

Bu uyarıları bir kenara bırakacak olursak, Hindistan’da kripto para birimlerinin ülkede düzenlenmesinin gerekli olup olmadığı tartışması da dikkat çekiyor.

Hindistan Yüksek Mahkemesi, daha önce farklı devlet kurumlarını bitcoin yorgunluğuna karşı olarak bir düzenleme talep eden çevrimiçi bir dilekçeye cevap vermelerini istedi.

Ağustos ayında bu düzenleme önerisi kaydedilip Maliye Bakanlığına teslim edilmişti,fakat bu düzenlemenin içeriği ve zaman çizelgesi halen belirsizliğini koruyor. Bu sebeple hükümet organından gelebilecek olan yeni açıklamayla daha kısıtlayıcı bir öneri olabilir.

Kaynak: Coindesk