Bitcoin cash ağının %81.48’ini oluşturan bir yazılım uygulaması olan bitcoin ABC’nin arkasında geliştiriciler, kullanıcıların BTC ve BCH adreslerini karıştırırken fon kaybedebilecekleri bir sorunu çözmek için tasarlanmış yeni bir güncelleme yayınladı.

Geçen yıl bitcoin cash çatlağından kaynaklanıyor ve bu bitcoin ile aynı adres biçimini devralan şifrelemeye sebep oldu. Daha önce bildirildiği gibi, bu sayı bazı kullanıcıların yanlışlıkla bir para birimi cinsinden diğer para birimi zincirindeki bir adrese para göndermesine imkan sağlıyor.  Bu da kullanıcıların varlıklarını geçici ya da kalıcı olarak kaybedecekleri anlamına geliyor.

Bitcoin ABC’yi geliştiren Amaury Sechet Kasım ayında CashAddr adlı yeni bir adres formatında bir sorun oluşmasını önlemek için çalışıyor ve bunun “acil bir ihtiyaç” olduğunu söyledi.

“Yeni bir biçim kullanmak kullanıcıların yanlış zincirde yanlışlıkla para gönderilmesini engelliyor ve gelecekte çok partili akıllı sözleşme yapmanın daha güvenli bir yolunu bulmamızı sağlayan 512 bit’e kadar olan yükleri de kabul ediyor Son olarak, bir sürüm alanı sağlıyor gelecekte bu adreslerin yeni özelliklerini yeni bir format kullanmak zorunda kalmadan kodlayabiliriz “

Bitcoin ABC salı günü CashAddr adlı yeni yazılım sürümü yayınladı.

Değişiklikler çoğunlukla yüzeysel. Yeni adresin uygulanması, değişimleri, satıcıları ve cüzdan sağlayıcıları yazılımları güncelleştirmeleri gerekir. Yeni bir çatal veya her düğümün için yeni sürüm gerekmez.

Kullanıcıların format değişikliğine uyum sağlamasına yardımcı olacak bir dönüşüm aracı yayınladı.

İlk duyuruda Sechet satıcıların yazılımlarını güncellemesi için 14 Ocağı önerdi.

Adres değişikliğini sona erdirmenin yanı sıra CashAddr daha etkili hata tespiti içerir ve yeni adres formatının daha kolay kodlanmasına izin verir. Kullanıcılar özellikle adresleri QR kodlarına kodlayarak paylaşımı kolaylaştırır.

Kaynak: Coindesk